Poznaj zalety pieczarek. Niedoceniany skarb, który genialnie wpływa na zdrowie
Dobre dla każdego!
GEPC Promo (European Mushroom Growers Promo Group) rozpoczęła właśnie współfinansowaną przez UE kampanię promocyjną "Europejskie pieczarki, ukryty skarb". Jej zadaniem jest zwiększenie naszej świadomości na temat tego, jak cenny produkt mamy na wyciągnięcie ręki!
I to dosłownie, bo pieczarki można kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. By tam trafić, nie pokonują tysięcy kilometrów – uprawia się je lokalnie, zazwyczaj w rodzinnych pieczarkarniach. Firmy te zapewniają też miejsca pracy, bo delikatne grzyby wymagają ręcznego zbioru i szybkiego spakowania, by mógł do nas trafić produkt najwyższej jakości.
Dla współczesnych konsumentów to szalenie ważne. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i staramy się wybierać dla naszej rodziny tylko to, co zdrowe, smaczne i pożywne. Odpowiedzią na te wymagania są nie tylko warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, kiszonki czy kasze, ale też grzyby. W tej kategorii godnym reprezentantem jest właśnie pieczarka.
Swoją teksturą przywodzi na myśl mięso, podobnie jak ono ma smak umami. Nic zatem dziwnego, że często stanowi składnik diety wegańskiej. Ale pieczarka ma też szereg innych zalet – zawiera duże ilości pełnowartościowego białka i ma niewiele kalorii.
Stanowi źródło błonnika pokarmowego, ale też wielu witamin, m.in. rzadko spotykanej w żywności witaminy D, a także ważnych dla prawidłowej pracy układu nerwowego witamin z grupy B. Do tej listy dodajmy też potas, fosfor, wapń i magnez oraz pierwiastki śladowe, takie jak miedź, cynk, żelazo, mangan i selen¹. W pieczarkach obecne są też substancje bioaktywne, m.in. związki fenolowe o silnej aktywności przeciwutleniającej, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Obecność pieczarek zwiększa też udział warzyw w diecie. Nie ma chyba lepiej pasującego do nich produktu, który wzmocni ich smak i sprawi, że nasze danie stanie się bardziej sycące. Dodawaj je do pożywnego leczo, przygotuj rozgrzewającą zupę pieczarkową lub sałatkę. Ugotuj dla całej rodziny kaszotto z sosem pieczarkowym lub jajeczną pastę z dodatkiem grzybów. Nie szczędź ziół, np. bogatej w witaminę C natki pietruszki.
– Warto jak najczęściej wykorzystywać pieczarki w diecie, zwłaszcza że są łatwo dostępne i można je kupić przez cały rok. W zależności od obróbki mogą zupełnie inaczej smakować – przekonuje Monika Mrozowska, ambasadorka kampanii "Europejskie pieczarki, ukryty skarb".
Pieczarki samo zdrowie!
Regularne spożywanie pieczarek niesie sporo korzyści. Obecne w nich składniki wykazują działanie przeciwoksydacyjne, ochronne dla serca i naczyń oraz obniżające poziom cholesterolu we krwi. Warto zatem jeść je na co dzień. Nie będzie to trudne, bo pieczarki w kuchni można wykorzystywać na wiele różnych sposobów.
– Zaletą pieczarki jest m.in. wszechstronność jej zastosowania, ale też różnorodność technik kulinarnych, które możemy zastosować do jej obróbki. Można ją smażyć, piec, gotować, dusić, marynować, a nawet kisić, podawać na surowo i suszyć – mówi Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz kulinarny.
Pieczarka narodowym skarbem?
Produkcja pieczarek w Polsce należy do nielicznych działów ogrodnictwa, które odznaczają się wysoką dynamiką rozwoju. W 2022 r. w kraju wyprodukowano ponad 300 000 ton grzybów. Od dekady jesteśmy największym producentem pieczarek w Europie. Eksportujemy je głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Pieczarki to strategiczny produkt w polskim eksporcie produktów ogrodniczych ².
Czas, byśmy i my, Polacy, docenili, jak doskonałej jakości produkt możemy mieć codziennie w kuchni. Jest stosunkowo tani (cena pieczarek nawet w dobie inflacji utrzymuje się na stabilnym poziomie), zdrowy, o wielu zastosowaniach. Trzeba jednak pamiętać, że pieczarkom nie sprzyja długie przechowywanie. Najlepiej spożyć je w ciągu 3–4 dni od zakupu.
– Pieczarki zarówno w sklepie, jak i w domu najlepiej czują się w lodówce. Taka świeża, śnieżnobiała pieczarka jest tak dobra, że można ją jeść na surowo, np. pokrojoną w cieniutkie plasterki na pajdzie chrupiącego, posmarowanego masłem chleba – podpowiada Monika Mrozowska.
– Im świeży surowiec, tym lepiej. Niby to nic nowego, ale w przypadku pieczarek to naprawdę ważne. Świeża pieczarka smakuje orzechowo, selerowo, migdałowo, z wyczuwalną nutą cytrusów m.in. pomarańczy. Jest ciężka, soczysta, krucha i chrupiąca. Idealna do kanapek i sałatek – podsumowuje Grzegorz Łapanowski.
Bibliografia:
¹ Siwulski M., Sobieralski K., Sas-Golak I., Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 1 (92), 16–28.
² Olewnicki D., Jabłońska L., Długookresowa analiza rozwoju sektora pieczarkarskiego w Polsce, Roczniki ekonomii rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, t. 99, z. 4, 2012.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani organ przyznający dotację nie ponoszą za nie odpowiedzialności.